Diskusija apie mažos taršos zoną Panevėžyje: pokyčiai miesto transporto sistemoje

Kalendorius
[mec-calendar layout="small" style="double_border"]
ZVL09376

Panevėžio prekybos, pramonės ir amatų rūmuose vyko renginys, kurio metu buvo pristatytas planas įvesti mažos taršos zoną miesto centre. Panevėžio savivaldybės Miesto plėtros skyriaus vedėjas Jokūbas Leipus supažindino dalyvius su šiuo projektu. Renginyje dalyvavo verslo atstovai ir kiti suinteresuoti asmenys, kurie aktyviai domėjosi būsimos zonos poveikiu miestui ir jo gyventojams.

Pagrindinis renginio tikslas buvo pristatyti mažos taršos zonos iniciatyvą, kurios pagrindinis tikslas – sumažinti oro taršą, pagerinti gyvenimo kokybę ir skatinti ekologiškesnius transporto sprendimus. Zona būtų įrengta Elektros gatvėje, o jos įgyvendinimas numatytas nuo 2026 m. sausio 1 d. Taip pat aptartas šios zonos poveikis tranzitiniam eismui, nes ji taps nepatogi transporto priemonėms, kurios bandys sutrumpinti kelią miesto centru.

Verslo įmonės išreiškė nepasitenkinimą projektu.

Vyno baro „Blue Gastro“ vadovė Miglė Gruzdenė, vadovaujanti Panevėžio prekybos, pramonės ir amatų rūmų Viešojo maitinimo ir svetingumo pakomitečio pirmininkė sako, kad po diskusijų su verslininkais ir pokalbių su gyventojais, lieka aišku viena – dėl eismo ribojimo, sunkumų kils visiems.

„Elektros gatvė yra patogi vieta, kurioje senjorai, neįgalieji ar turintys judėjimo sunkumų, gali lengvai patekti į įvairias įstaigas. Pavyzdžiui, su artimųjų pagalba šventiniu laikotarpiu nuvykti prie miesto Kalėdų eglės. Eismo ribojimas apsunkins patekimą į Laisvės aikštę ir Senvagę, „Stasys Museum“, nes dauguma žmonių čia atvyksta automobiliais“, – teigė M. Gruzdenė.

Anot jos, kils problemų dėl prekių tiekimo kavinėms, maisto pristatymo gyventojams į namus.

„Vietos įmonėms dažniausiai prekes teikia mikroautobusai, kurie atvažiuoja būtent Elektros gatve. Įvedus eismo ribojimą, mikroautobusai turės ieškoti vietų, kur arčiausiai galėtų sustoti, darysis spūstys, bus užstatomi gyventojų kiemai. Galiausiai, dėl sukeltų nepatogumų, įmonės gali atsisakyti vežti produktus į kavines. Tada pačioms įmonėms reikės organizuotis prekių atvežimą, o tai turės įtakos kainų kilimui“, – kalbėjo M. Gruzdenė ir pridūrė, kad gali būti paveiktos ir maisto pristatymo į namus paslaugos.

„Ribojimą vadintume drastiškais pokyčiais, kurie ne tik mažins paslaugų prieinamumą, bet kartu ir žlugdys smulkųjį verslą. Asmeniškai mūsų įstaiga nematys kitų galimybių, tik ieškoti pacientams strategiškai patogios vietos ir keisti savo buveinės lokaciją arba visiškai užsidaryti, nes patirsime didžiulius nuostolius“, – įsitikinusi „Effektus klinikos“ atstovė.

Planuojami pokyčiai – ką svarbu žinoti?

Pirminiu planu numatyta, kad mažos taršos zona apims Elektros gatvę ir Vasario 16-osios gatvės atkarpą nuo Kranto iki Respublikos gatvių. Šiuo metu diskutuojama dėl MTZ veiklos pradžios termino, ribojimų taikymo apimties ir parkavimo tvarkos.

Svarstoma galimybė įvesti vienkartinę 1 Eur rinkliavą už įvažiavimą į MTZ, kuri suteiktų teisę 1 valandą parkuoti transporto priemonę šioje zonoje. Taip pat numatoma, kad Elektros gatvėje būtų formuojama atskira parkavimo zona, kuriai galiotų kitokia nei likusiose miesto vietose tvarka.

Galutiniai sprendimai dėl šių ir kitų priemonių bus patvirtinti po papildomų diskusijų su verslo bendruomene ir gyventojais.

Alternatyvūs judumo sprendimai – patogus susisiekimas su miesto centru

Mažos taršos zona nėra skirta riboti patekimą į miesto centrą – siekiama, kad transporto srautai būtų efektyviau reguliuojami, o judėjimas mieste taptų patogesnis visiems. Gyventojai ir verslo klientai turės įvairias alternatyvas susisiekimui, toliau bus skatinama dažniau naudotis viešuoju transportu, dviračiais, paspirtukais ar tiesiog keliauti pėsčiomis.

Panevėžyje jau dabar veikia išplėtotas viešojo transporto tinklas, leidžiantis keleiviams patogiai pasiekti miesto centrą, o dviračių ir pėsčiųjų infrastruktūra yra viena geriausių Lietuvoje.

Tai savanoriškas juridinių bei fizinių asmenų, užsiimančių Lietuvos Respublikos įstatymų reglamentuojama ekonomine veikla, susivienijimas, ne pelno organizacija, įgyvendinanti verslo savivaldos principus Panevėžio ir Utenos apskrityse

Panevėžys, Lietuva
Pirmadienis - Penktadienis
(8:00 - 17:00)
Skip to content