Regioninės politikos gaires (Baltoji knyga) Panevėžio prekybos, pramonės amatų rūmuose (PPAR) pristatė vidaus reikalų viceministras Giedrius Surplys. Jo išklausyti susirinko verslininkai, Panevėžio regiono savivaldybių merai, profesinio rengimo centrų vadovai.

Viceministras teigė, kad naujas Lietuvos teritorinis planas veikti pradės nuo 2020 metų, o įgyvendintas jis bus iki 2027-ųjų.

Pasiūlymų, kokios turėtų būti regioninės politikos gairės, ministerija lauks iki spalio 31 dienos.

Panevėžio PPAR prezidentas Sigitas Galiūnas pasidžiaugė, kad Panevėžio regiono savivaldybių merai vienijasi ir drauge ieško išskirtinumo ir specializacijos regionui.

Pristatyme dalyvavęs Kupiškio rajono meras Dainius Bardauskas pareiškė, kad jį kankina negera nuojauta, jog projektas nepalankus mažiesiems rajonams – jie gali išnykti.

Tuo tarpu Panevėžio rajono meras Povilas Žagunis mano, kad daryti reikia, bet protingai, tikslingai, o pats projektas turi būti paremtas tvirtais argumentais.

Padės atrasti stuburą

Baltąją regioninės politikos knygą pristatęs vidaus reikalų viceministras G.  Surplys regionams ir savivaldai žadėjo ne sąlyginę, bet tikrąją laisvę.

„Baltoji knyga padės atrasti šaliai bendrą ir tvirtą stuburą. Regionų specializacijos padės jiems sustiprėti ekonomiškai. Regionams reikia atrasti savo stiprybes, kurios padės išspręsti problemas, pagelbės geriau įsisavinti Europos Sąjungos fondų lėšas. Be to, projektą įgyvendinti turi padėti gyventojai, kuriems turi rūpėti regionų plėtra“, – optimistiškai Baltąją regioninės politikos knygą pristatinėjo viceministras ir tvirtino, kad savivaldybės, regionai turi turėti realias sprendimo galias bei tapti nepriklausomais nuo centrinės valdžios nurodymų, kaip panaudoti paramos pinigus.

Regionams daugiau galių

G. Surplys pabrėžė, kad pagrindiniai naujos regioninės politikos iššūkiai – socialinė ir ekonominė nelygybė bei gyventojų skaičiaus mažėjimas. „Tarp Vilniaus ir kitų regionų – didelė ekonominė ir socialinė praraja. Kai yra tokie didžiuliai skirtumai, kiekvienam regionui turime pasiūlyti tik jam aktualią regioninę politiką ir atitinkamas priemones“, – kalbėjo pranešėjas ir pridūrė: „Reikia palaipsniui prieiti prie stipresnių regionų, bet pirmiausia reikia įvertinti, kaip dabartinės apskričių ribos dera su natūraliais gyventojų poreikiais. Tai nustačius būtų užfiksuoti nauji regionai, jiems būtų suteikta daugiau galių ir daugiau paramos, galbūt sukuriant kiekvienam regionui plėtros fondą. Taip pamažu judėtume regioninės savivaldos link.“

Pakito apskričių reformos

Viceministras pabrėžė, kad Baltojoje knygoje nurodyta, kaip vyks šalies apskričių reformos. Atsisakyta ankstesnio varianto – palikti keturis regionus: Vilniaus, Kauno, Klaipėdos ir Šiaulių. Dabar siūlomi trys variantai: liekame su tuo pačiu administraciniu suskirstymu į 10 apskričių, tačiau sudarome galimybes paraleliai formuotis funkciniams (specializuotiems) augimo regionams, kuriems pritaikome augimo priemones ir organizuojame regionines paslaugas. Kuriami 5 regionai aplink didmiesčius (Vilnius, Kaunas, Klaipėda, Šiauliai, Panevėžys) su didesnėmis regioninio valdymo galiomis, regionų plėtros agentūromis ir paslaugų tinklu, arba kuriami 3 regionai orientuoti į NUTS II lygį (nuo 800 000 gyventojų).

Svarstoma apie antro lygio (regioninę) savivaldą su mokesčiais, administracija, regioninėmis paslaugomis. Savivaldybės tariasi, kaip nori jungtis; vertinami ir socialiniai-ekonominiai rodikliai. Svarstant apie regioninę savivaldą, reikalingas Konstitucijos keitimas. Paraleliai savivaldybės gali burtis ir į specializuotus funkcinius regionus.

Reikia daryti

Panevėžio rajono meras P. Žagunis po susitikimo su viceministru G. Surpliu sakė, kad reikia įgyvendinti Baltosios knygos projektą. „Klaidų nedaro tik tas, kuris nieko nedaro. Tai pats lengviausias kelias. Tačiau reikia daryti, dirbti, skaičiuoti ir pasirinkti optimaliausią variantą. Kita vertus, nei aš, nei miesto meras Rytis Mykolas Račkauskas nepasakys, kaip reikia daryti. Yra sudaryta 100 žmonių darbo grupė, kuri nagrinėja projektą. Galiu tik kategoriškai pasakyti, kad Panevėžio regionas turi išlikti“, – kalbėjo P. Žagunis ir tvirtino, kad projektą reikia nagrinėti, reikia diskusijų, kad būtų pasirinktas pats tinkamiausias variantas.

Reforma kelia nerimą

Nepatikliai į projektą žiūri Kupiškio rajono meras D. Bardauskas. Jam  kelia nerimą, kad įgyvendinus projektą gali nelikti smulkių savivaldybių. „Tai sukels pasipriešinimą. Be to, realūs dalykai – paprasti. Kai tą supranti, tuomet nereikia jokių Baltųjų knygų rašyti. Neatmetu varianto, kad regioninė politika gali pavirsti antiregionine. Perskaičiau knygą ir joje nemačiau regioninės politikos atspindžių, yra tik deklaracijos“, – mano D. Bardauskas.

Nėra ateities vizijos

Susitikime dalyvavo Panevėžio laisvosios ekonominės zonos projektų vadovas Daumantas Simėnas.

„Dabartinė ūkio ministerijos analizė neparodo realios regionų situacijos, koks pramonės poveikis. Analizėje, kurią padarė pasamdyti konsultantai, nėra ateities vizijos ir perspektyvos. O Panevėžys turi labai daug perspektyvų. Viena iš jų – tapti robotikos centru ir ne tik Lietuvos, bet ir sulaukti pripažinimo Europoje. Tam turime laboratorijas, studijų programas, mokslininkus, kurie dirba šioje srityje. Be to, Panevėžyje yra Mechatronikos centras, kuris yra pagrindas robotikai. Taip pat, jau yra diegiamos neformalios robotikos ugdymo programos, kurios pritaikytos ir darželinukui, ir dvyliktokui. Panevėžys į ateitį žiūri labai rimtai ir atsakingai“, – aiškino D. Simėnas ir teigė, kad Baltoji knyga parengta gan paviršutiniškai ir prie jos dar reikia nemažai  padirbėti.

Turi aiškią viziją

Tačiau jis pasidžiaugė, kad Vidaus reikalų ministerija pamatė, jog Panevėžio regione – stipri pramonė.

„Mes turime aiškią viziją, kokiu regionu norime būti. Robotika yra labai aiški ir natūrali regiono vystymosi ašis. Tai būtų viena regiono specializacijų. Kita kryptis – biotechnologijos. Jau dabar Panevėžyje ir regione yra stiprių įmonių, kurios dirba šioje srityje. Be to, yra ir kitų pramonės šakų, kurios atspindi Panevėžio regioną. Tampriai dirbame kartu su profesoriumi Vladu Algirdu Bumeliu, kuris regi aiškias Panevėžio regiono perspektyvas“, – išsakė savo nuomonę projektų vadovas D. Simėnas.

Lietuvos regioninės politikos gairės (baltoji knyga)

VRM viceministro G. Surplio pranešimai:

Regioninės politikos gairės

Regioninė specializacija 2017-2020 m.

Keisti šrifto dydė