Muitinės departamente vyko posėdis, kuriame buvo aptariami muitinės veiklos organizavimo pokyčiai. Susitikime dalyvavo Lietuvos prekybos, pramonės ir amatų rūmų asociacijos vyriausiasis patarėjas verslo vystymo klausimais Romualdas Gėgžnas, Šiaulių PPAR generalinis direktorius Alfredas Januška, Panevėžio PPAR generalinis direktorius Visvaldas Matkevičius ir Kauno rūmų Jonavos atstovybės vadovas Gintautas Brukas. Departamente priėmė Muitinės departamento generalinis direktorius Arūnas Adomėnas ir jo komandos nariai.

Rūmai buvo pateikę raštą Muitinės departamentui ir susitikime išsakė regionų verslo atstovų nuomones bei įvardino problemas. Muitinės vadovai pristatė Lietuvos Respublikos muitinės pertvarkos planą.

Įvardino jos tikslus, kurie yra:

  • tobulinti muitinės valdymą
  • optimizuoti muitinės veiklos procesus
  • pertvarkyti muitinę į vieną juridinį asmenį.

Taip pat muitinė siekia keisti struktūrą veiklos efektyvumui ir skaidrumui padidinti, spartinti muitinės sprendimų priėmimą, paslaugų suteikimą ir sudaryti geresnes verslo sąlygas bei didinti jo konkurencingumą.

Tačiau ar tai vyksta iš tiesų. Kaip tik sprendimų priėmimas ir paslaugų suteikimo laikas tik pailgėjo. Ir tai akcentavo Rūmų atstovai. Supratimo memorandume, pasirašytame dar 2010 metais dėl bendradarbiavimo veiklos tarp Muitinės departamento ir Šiaulių regiono verslo atstovų,  buvo sutarta dėl efektyvaus muitinės paslaugų teikimo.

Šis susitarimas šiuo metu yra nevykdomas. Verslo atstovai priminė, kad Muitinė pati kaip ir neinvestuoja į patikros vietų įrengimą ir vystymą. Neaiškios ir verslo kvietimo tai daryti sąlygos. Nes Muitinės departamentas pats, neskirdamas jokių lėšų infrastruktūros pakeitimams, neduoda jokių garantijų verslui, kad investavus lėšas, muitinės postas dirbs įprastu režimu bent 5 metus. Jokių įvažiavimo mokesčių verslas imti negali. Regionai nukentės pirmiausia, jeigu nebus įrengta muitinės postų infrastruktūra. Reikalavimai labai dideli. Verslas „turi“ įrengti lokalios transporto priemonių valstybinių numerių atpažinimo ir administravimo, kontrolės ir valdymo programinę ir techninę įrangą.

Klausimas – KODĖL?

Rūmų atstovai akcentavo, kad muitinės struktūra ir valdymas tikrai nėra verslo interesų sritis. Svarbiausia muitinės paslaugos vykdymas ir sprendimų priėmimo galimybė arčiausiai eksportuojančių ir importuojančių ūkio subjektų. Šiuo metu vykstantys procesai Muitinėje regionų ūkio subjektų netenkina, galimai prisidės prie regionų patrauklumo investicijoms ir ekonominei plėtrai mažėjimo.

Susitikimo pabaigoje buvo sutarta, kad Muitinės departamentas ateityje derins su regioniniais rūmais muitinės patikros postų naikinimo ar steigimo tikslingumą konkrečiose vietose. Sutarta diskusijas perkelti į LR Vyriausybės, Finansų ir Ūkio ministerijų lygį.

Keisti šrifto dydė